Koliko puta vam se do sada desilo da vam neko preporuči neki film uz obavezan značajan pogled i rečenicom ‘’ Znaš, to je po istinitom događaju’’. Samim tim vam ukazuje da taj film ima dodatnu umetničku vrednost i složićemo se, sa njima možemo lakše da se identifikujemo.
Neka od najvećih ostvarenja u istoriji filma nastala su po istinitim događajima, a mi donosimo izbor najboljih ostvarenja inspirisanih realnim iskustvima i događajima. Očekivano, ova lista je subjektivan izbor, ne znamo koliko ćemo biti fer za vaš ukus, pa napišite i vaše favorite.
Dara iz Jasenovca (2020)
Radnja govori o stradanjima srpskih, židovskih i romskih muškaraca, žena i dece u logoru smrti Jasenovac u doba Nezavisne Države Hrvatske, tokom Drugog svetskog rata. Prvi je srpski igrani film koji govori o jednom od najstrašnijih koncentracionih logora u istoriji, snimljen 75 godina nakon zatvaranja istog. Dosta polemike je izazvao ovaj film, ali njegova namera nije nikoga da vređa, već da istorija ostane zapaćena i u vidu filma.
“ Film „Dara iz Jasenovca“ nije ušao u uži izbor filmova koji su u trci za Oskara u kategoriji najboljeg filma van engleskog govornog područja.
Šindlerova lista – Shindler’s List (1993)
Ideje za filmsku priču o Šindlerovim Jevrejima predložene su još 1963. godine. Ispričati priču o Šindleru bio je jedan od životnih ciljeva Poldeka Pfeferberga, jednog od preživelih Šindlerovih Jevreja. Kada je izvršni producent Sidni Šajnberg poslao knjigu Šindlerov kovčeg reditelju Spilbergu, ovaj je bio njome fasciniran. Nedugo potom zainteresirao je i holivudsku kompaniju Universal Pictures koja je otkupila prava na knjigu. Međutim, u to vreme nije bio siguran da li je on sam kao reditelj dovoljno sazreo da napravi film o Holokaustu. Stoga je pokušao da razgovara sa nekoliko drugih reditelja i ponudi im režiju filma, ali je na kraju ipak odlučio sam to uradi.
Bekstvo iz Alkatraza – Escape from Alcatraz (1979)
Reditelj Don Sigel donosi priču inspirisanu istinitim događajem o pokušaju bekstva grupe zatvorenika iz najpoznatijeg svetskog zatvora. Klint Istvud u ulozi Frenka Morisa, pljačkaša banaka sa istorijom spektakularnih bekstava iz nekih od najčuvenijih zatvora, u velikoj meri je ovu izuzetnu akcionu dramu učinio dodatno napetom.
Pijanista – The Pianist (2002)
Fascinantni obračun Romana Polanskog s ravnodušnošću poljskog društva prema Holokaustu prikazano kroz sudbinu genijalnog pijaniste Vladislava Špilmana. Svu tragediju jevrejskog naroda možda najbolje oslikava činjenica da je Špilman svoje traumatično iskustvo zabeležio u memoarima Smrt grada 1946. godine, ali knjiga je sklonjena od očiju javnosti jer takvo svedočenje nije bilo po volji komunističkim cenzorima. Knjiga je ponovo štampana 1998. i u rekordnom roku je postala svetski bestseler, a Polanski je za ovaj film nagrađen Zlatnom palmom u Kanu.
Boemska rapsodija (2018)
Biografski film koji slavi grupu Queen, njihovu muziku i izvanrednog frontmena Fredija Merkjurija, koji je prkošenjem i razbijanjem stereotipa postao jedan od najobožavanijih zabavljača na planeti. Kroz presek kultnih pesama i revolucionarnog zvuka, film takođe prati brz razvoj i uspon benda, uključujući i eksploziju ovog benda u vreme kada se Fredijev životni stil oteo kontroli.
Bilo jednom u Holivudu (Once Upon a Time in Hollywood)
Kventin Tarantino nam ponovo dočarava svoje viđenje istorije. Ovaj put događaj koji nam predstavlja tiče se okrutnog ubistva glumice Šeron Tejt i klana serijskog ubice Čarlsa Mensona. Ovaj film je Tarantinova nostalgična oda starom Holivudu.