Kada se spomene muzika devedesetih, uglavnom svi pomisle na turbo folk i na pesme „200 na sat“ i „Tek je 12 sati“, zatim na Ivana Gavrilovića, Dr Iggy-a, ET, Funky G i Đogani koji su žarili jugoslovenskom muzičkom scenom. Mnogi su ovo muzičko doba zvali i „šarena laža“, budući da su novi izvođači na sceni nicali kao pečurke, dok su mnogim grupama drugi pevači „pozajmljivali“ glas. Neki su od svega toga profitirali i samo nestali, a neki su marljivo snimali pesme, čekajući svojih pet minuta.
U najgore vreme, između ratova, sankcija i velike inflacije narodni pevači nisu imali baš velike šanse da poput densera pune diskoteke i klubove, ali neke od najlepših pesama nastale su upravo u ovo zlo doba, a svoj kvalitet vremenom su samo povrtdili. Mi vas upravo podsećamo na njih.
Devedesetih godina Ana Bekuta je napustila grupu u kojoj je pevala i iz Priboja se preselila za Beograd. Iako je snimila nekoliko albuma i njena karijera išla uzlaznom putanjom, pevačica je isticala kako je tad teško živela. U iznajmljenom stanu na Senjaku borila se za svoje mesto na estradi i sav novac koji je imala ulagala u snimanje albuma, što joj se vremenom isplatilo.
Godine 1991. objavljuje album „Pitaš kako živim“ sa kog su se odmah izdvojile pesme „Veseljak“ i „Imam jedan život“, a svake naredne godine obradovala je publiku novim albumom sa kojim su se izdvojile numere „Kralj ponoći“ i „Zlatiborske zore“ iz 1993. Priznaćete, i dan danas veliki hitovi.
Njega su devedesete vinule u zvezde, a pesma „Ko se s nama druži“ bio je početak zabave koju je donosio Džej Ramadanovski. Usledilo je igranje po pijaci uz danas čuvenu „Lubenicu“, a onda i prelepe balade „Ovaj život nije lak“ i „Noćas mi se ne spava“.
Zatim je došla na red numera „Ugasila si me“ koja je, po rečima pokojnog muzičkog producenta Dušana Duleta Simovića, najslikovitija pesma ikada snimljena. U stihovima „Ugasila si me kao zadnju cigaretu, zgazila si me kao da sam list na vetru“ na najmelodičniji i najslikovitiji način opevan je doživljaj tuge i bola zbog ljubavi. Uostalom, poslušajte je i uverite se sami.
Pesma „Sunce ljubavi“ doživela je neverovatnu popularnost 1995. godine, a u međuvremu su došle neke nove generacije koje su prepoznale kvalitet ove balade, te je danas jedna od najslušanijih Džejevih numera ikada snimljenih.
U vreme najgorih sankcija Viki Miljković je pevala pesmu „Nikom nije lepše nego nama“ iliti „Koka Kola, Malboro, Suzuki“ koja ju je podigla u sam estradni vrh. Međutim, ta numera je bila čist turbo folk, dok je iste godine objavila i baladu „Hajde vodi me odavde“ u kojoj su se mnogi pronašli usled tadašnje situacije u Jugi. Stihovi „Gde za nas još ima nade“ mogu da prođu i danas, budući da sve veći broj ljudi iz naše zemlje bolji život traži „preko bare“.
Lepa Brena je do ’90-tih već izgradila brend, a u ratnim godinama snimila je nekoliko albuma, između ostalog i prelepu baladu „Ja nemam drugi dom“. Godine 1994. sa sinom Stefanom u naručju je poslala poruku da je dom jedino tamo gde je ljubav. Upravo ova pesma je danas među najlepšim baladama koje je ikada snimila.
Mira Škorić profitirala je tokom ’90- tih jer je ređala hit za hitom koji su uglavnom bili čist folk. „Niz vene mi tiho tečeš“, „Otvoriše se manastirska vrata“, „Ne daj me majko“, „Kao led se istopim“, „Strah od ljubavi“, „Ti si ko i ja“ pamte se i dan danas, a mi posebno izdavajamo pesmu “Otkači“ koja je bila hit, ali je vremenom postala još veći.
On je predstavljen kao utemeljivač pop-folk muzike u Srbiji, a malo ko zna da je pre toga Željko Šašić bio okoreli roker. Duga loknasta kosa i zanimljiv stajling bili su njegov zaštitni znak kojim je rušio predrasude o narodnjacima.
Godine 1995. uspeo je da se pesmama “Gori more, tope se planine”, “Crna ženo”, “Podočnjaci” vine u sam estradni vrh, a samo godinu dana kasnije malo je promenio pravac i snimio nekoliko balada, među kojima se izvdvojila “Metak”. Ovo je ujedno i njegova najlepša balada po kojoj ga danas svi prepoznaju, a nedavno je doživela rimejk nakon što ju je izveo u drugačijem aranžmanu.
Željko Samaržić je profitirao od muzike ’90- tih, kada se i pojavio na estradnom nebu. Poigravanje sa zvukom mediteranskog popa i folka načinili su da Samardžić brzo postane zvezda, a pesme “Grlica”, “Dobar dan tugo”, “Slutim” i “Sipajte mi još jedan viski” odmah su postali hitovi. Međutim, numera “Da me nije” posebno se izdvojila kao kafanski hit koji je popularan i dan danas.