Beograd je, nažalost, jedan od najzagađenijih gradova na svetu. Loš kvalitet vazduha nije problem samo prestonice. Još nekoliko gradova u Srbiji muči istu muku, zbog čega se neretko u medijima mogu pročitati preporuke nadležnih da izbegavamo izlazak napolje, ne otvaramo prozor i ne vežbamo na otvorenom. Zašto je vežbanje na otvorenom opasno kada je vazduh zagađen?
Udisanje zagađenog vazduha može izazvati smetnje u sinusima, tačnije u nazalnom vazdušnom prolazu. Pored akutnih upala koje mogu trajati najduže četiri nedelje, izloženost zagađenom vazduhu može izazvati i hronične probleme koji na duže staze, smanjuju performanse profesionalnih sportista i otežavaju trening onih koji se rekreativno bave sportom.
–Kada vežbate, brže udišete i izdišete, što povećava verovatnoću da ćete delove pluća izložiti zagađenju vazduha. Takođe, kada vežbamo, udišemo dublje, a to može da gurne opasne čestice dublje u pluća. Kada je vazduh zagađen, najgora stvar koju možete da uradite je vežbanje– kaže doktor Reinold Panetieri, direktor Instituta za translacionu medicinu i nauku u Rutgers Univerzitet.
Takođe, nažalost, ne postoji način da se zaštitite. Nošenje platnene maske za lice, na primer, neće učiniti mnogo da vas zaštiti. Iako može da pomogne u filtriranju većih čestica u vazduhu, neće sprečiti sitne čestice da uđu u vaša pluća.
Zagađenje šteti sinusima
Istraživači su dugo znali da smog, pepeo i druge štetne čestice iz industrijskih dimnjaka i drugih izvora pogoršavaju i povećavaju simptome astme, ali su imali malo dokaza o štetnosti koju ti zagađivači izazivaju na gornjim disajnim putevima. Nove studije su pokazale da zagađenje šteti sinusima.
Jedna od njih, objavljena u „American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology“, pokazala je da udisanje zagađenog vazduha direktno uzrokuje smetnje u sinusima i u nazalnim vazdušnim prolazima kod miševa.
–U SAD postoje zakoni koji drže pod kontrolom zagađenje vazduha, ali u gradovima kao što su Nju Delhi, Beograd, Kairo ili Peking, gde se i dalje greje na drva, a fabrike ispuštaju otrovne materije u vazduh, ljudi su u većem riziku od razvoja hroničnih problema sa sinusima– rekao je Murai Ramanathan, vanredni profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta „Johns Hopkins“.
Lek za sinuse u kućnoj varijanti
Lek za sinuse možete pronaći i u sopstvenom domu. Jedan od načina je da stavite peškir preko glave, nagnete se nad šerpu sa vrelom vodom dva minuta dnevno i udišite čistu paru.
Druga opcija je da kupite neki od ovlaživača vazduha i da udišete vlažan vazduh u svom domu gde je vazduh najćešće vrlo suv kao posedica grejanja.
Treća varijanta je da se lepo naparite u kupatilu i dok ležite u toploj kupki uživate u blagodetima vlage. Suv vazduh iritira sinuse, a vlažan pomaže da se otčepe sinusi.