U Srbiji, Nova godina po julijanskom kalendaru slavi se svečano, a mnogi građani tradicionalno dočekuju ovaj praznik u svojim domovima uz bogatu trpezu. Proslave se održavaju i na trgovima, u restoranima, kafićima i klubovima.
Julijanska Nova godina, koja je poznata među Srbima kao Pravoslavna ili Srpska Nova godina, a ponekad i kao Mali Božić, slavi se svake godine 13. na 14. januar prema gregorijanskom kalendaru. Ovaj datum odgovara 1. januaru po julijanskom kalendaru.
Beograd takođe, kao i svake godine, organizuje svečani doček na Trgu. Tačan datum kada su Srbi počeli da slave julijansku Novu godinu nije moguće utvrditi, ali ovaj praznik postaje značajniji nakon Prvog, a naročito posle Drugog svetskog rata.
Iako nije bila zvanično zabranjena, tokom komunističkog režima nije bilo organizovanih javnih dočeka. Razlike između dve Nove godine nastale su zbog reforme kalendara i uvođenja gregorijanskog kalendara 1582. godine. Iako je 1919. godine Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca uskladila oba kalendara zakonski, Srpska pravoslavna crkva i dalje koristi julijanski kalendar.
Srpska Nova godina, iako rado dočekivana u ugostiteljskim objektima i na trgovima, nije državni praznik i neradni dan. Ovaj praznik, poznat i kao Mali Božić, poklapa se sa crkvenim praznicima Obrezanje Gospoda Isusa Hrista i krsnom slavom Svetog Vasilija Velikog, pa se često naziva i Vasiljica.
Na ovaj dan, tradicionalno se jede glava božićne pečenice, najčešće od jagnjeta ili praseta. Domaćice priređuju i novogodišnju česnicu, poznatu kao „vasilicu“, u koju se u nekim delovima Srbije stavlja novčić ili dukat, slično kao što se radi i sa božićnom česnicom. Crkva obilježava ovaj praznik molitvama i bogosluženjima, uz blagoslov svih proslava, podsećajući da mnoge crkve obeležavaju ovaj značajan dan.
U nekim delovima Srbije, spaljuju se ostaci badnjaka, a pored „vasilice“ mese se i krofne i proje, u koje se takođe stavlja novčić. Veruje se da na ovaj dan u kuću treba doneti nešto novo, kako bi se obezbedio napredak za ukućane tokom godine.
Iako u Srbiji nazivamo ovaj praznik Srpskom novom godinom, širom Evrope poznat je kao julijanska, stara ili pravoslavna Nova godina. Ovaj praznik slavi se u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, pravoslavnim delovima Hrvatske, kao i u pravoslavnim zemljama kao što su Rusija, Belorusija, Ukrajina, Jermenija, Gruzija i Moldavija.
Tradicionalne proslave julijanske Nove godine održavaju se i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj, kao i u delovima Škotske, dok se u Beogradu praznik obeležava kroz manifestaciju „Beogradska zima“.
Sve najnovije vesti, dešavanja sa snimanja „Zvezda Granda“ možete da pratite na našem portalu, kao i na društvenim mrežama. Link za Fejsbuk je OVDE, dok najzanimljivije videe sa snimanja i emisija pratite na Instagramu OVDE!
PROČITAJTE I:
(EUpravo zato)