Dan rođenja Isusa Hrista je najradosniji praznik kod pravoslavaca, dan kada je porodica na okupu.
Narodno verovanje je da za Božić treba poraniti
Običaji nalažu da na Božić treba poraniti i naravno, lepo se obući.
U nekim krajevima Srbije ujutru se kupaju deca, seku im se nokti i oblače nova odela.
Za Božić svi treba da su veseli i zadovoljni, a svađe i rasprave su nezamislive. Svi koji su u svađi toga dana se mire, makar i na jedan dan. Ovaj dan pruža priliku da se zavađeni pozdrave i poljube z govor „Mir božiji, Hristos se rodi“.
Da li se na Božić radi?
Na Božić bi trebalo da radite sve ono što vam je teško išlo tokom godine, jer se veruje da će nam ono što radimo na božićno jutro ići od ruke.
Voda koja se koristi za pranje suda u kojoj je mešena česnica koristi se za zalivanje voćki, dok se u gradu zaliva saksijsko cveće kako bi lepše cvetalo.
Položajnik
Čovek koji rano ujutru na Božić ulazi u našu kuću da nam donese sreću je položajnik. Njegova dužnost je da poželi sreću, zdravlje i napredak domu i po običaju to je dečak ili mlad muškarac.
Položajnik nakon ulaska u kuću prilazi vatri i krajem badnjaka džara vatru da izbiju varnice koje će doneti sreću i blagostanje.
Česnica
Božićni hleb – česnica se mesi prvog dana Božića u ranu zoru. Česnica se lomi na delove, prema broju ukućana.
U česnici će se naći novčić, ali neki stavljaju i zrno žita. Veruje se da će onaj ko izvuče paricu imati novca tokom cele godine.
Posle lomljenja česnice počinje božićni ručak, u nekim krajevima je to pre podneva.
Šta ne treba raditi na Božić
Na Božić ne valja spavati da ne bismo, kako kažu stariji, dremali preko cele godine. Takođe od Božića do Svetog Stefana se ne čisti kuća.
Na Božić ne valja pozajmljivati nikom ništa da se ne bi cele godine razvlačile stvari iz kuće.
PROČITAJTE I: