Koje su moguće posledice konzumiranja energetskih pića tokom trudnoće

Energetska pića su popularna jer navodno okrepljuju i poboljšavaju koncentraciju. Međutim, trudnicama i dojiljama se savetuje da ih ne konzumiraju zbog mogućih negativnih posledica.

Kada ste trudni, posteljica koja raste u maternici snabdevajući bebu hranom i kiseonikom putem pupčane vrpce. Hranjive supstance koje konzumirate „prenose“ se i bebi, uključujući sastojke u energetskim napicima. Neka istraživanja na životinjama otkrila su negativne učinke uzrokovane redovnim konzumiranjem ove vrste napitaka.

7b6c8b5c74f06ede46acbbbd5a465da8edfefa8c

Trudne ženke miševa svakodnevno su konzumirale male količine energetskog pića. Utvrđeno je da su novorođeni miševi imali oksidativni stres, oštećena tkiva i promene u ponašanju, uključujući anskizonost. Zaključeno je da se ovo treba tretirati kao ozbiljan zdravstveni problem koji zaslužuje pažnju, piše Verywell Family.

Istraživači itekako zagovaraju suzdržavanje od unosa energetskih napitaka tokom trudnoće. Podsećaju da svaka ambalaža sadrži oznaku na kojoj piše: „Ne preporučuje se deci, osobama osetljivim na kofein, trudnicama ili dojiljama.“

47de8acf2339097466de3c160bc964b94fea1e90

Emili Mičel, nutricionista iz Centra za fetalnu medicinu (Center for Fetal Medicine), rekla je:

„Energetska pića se ne preporučuju jer sadrže visok nivo kofeina. Agencija za hranu i lekove (Food and Drug Administration) ne reguliše ova pića jer spadaju u kategoriju dodataka prehrani. Spomenuti dodaci nisu regulisani i mogu sadržavati sastojke koji nisu navedeni na ambalaži.“

Takođe mogu sadržavati taurin, karnitin, inozitol, ginko i mleko čička, a još uvek nije utvrđeno jesu li sigurni za trudnice. Ginseng, još jedan sastojak koji se često sadrže, isto tako može imati negativne posledice.

Foto: Pixabay,
Autor: S. Ćulibrk