Kako da “upravljaš“ bolom kada te muž prevari?

Neverstvo je složeno i bolno iskustvo koje može skupo da košta oba člana partnerskog odnosa. Može vas naterati da preispitate osnovu svog identiteta, postavljajući neka od sledećih pitanja:

„Da li nešto nije u redu sa mnom? Zar nisam dovoljna?“

„Da li je ceo moj brak bio složena laž?“

„Da li ću ikada ponovo moći da verujem svom partneru? Ili bilo kom drugom partneru?“

„Zašto mi se ovo dogodilo? Da li sam uradila nešto da bih ovo zaslužio?“

woman crying while reading message cellphone

Pokušaj da na silu preživite ovo traumatično iskustvo nikada nije dobra ideja. To vas može odvesti niz mračnu i nametljivu spiralu misli, piše Zadovoljna.rs.

Umesto toga, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste se pribrali. Doživite to kao emocionalnu prvu pomoć.

Evo tri stvari koje možete učiniti nakon epizode ​​varanja.

Tajm-aut

Mnogi parovi će vam reći da je toliko bola koji su naneli jedno drugom posle prevare moglo da se izbegne samo da su se povukli i da nisu napadali jedno drugo. Ovo je tačno bez obzira da li ste odlučili da nastavite vezu ili ne. Stoga, umesto da forsirate sukob ili u žurbi donosite odluke koje će vam promeniti živote, prva stvar na vašem dnevnom redu bi trebalo da bude- pravljenje pauze.

Nađite utočište u bezbednom prostoru, kao što je dom vašeg najboljeg prijatelja ili roditelja. Uverite se da prvih nekoliko razgovora koje vodite u ovom trenutku budu sa ljudima koje volite i koje ne osuđuju, već žele samo najbolje za vas.

Instinkt da povredite partnera mogao bi da vas preplavi, ali to nije vredno kajanja koje bi ovo ponašanje izazvalo.

Jedan od načina da budete pošteni prema sebi u vreme emocionalnih previranja je da zamislite da vaša voljena osoba prolazi kroz istu situaciju kao vi i da se ophodite prema sebi sa toliko strpljenja i pažnje kao što biste se odnosili prema njima.

Potražite stručnu pomoć

Vanbračna veza ili slučaj neverstva su scenariji koji će privući pažnju drugih, i u dobru i u zlu.

Možda ćete biti preplavljeni neželjenim savetima i beskorisnim saosećanjem. Čak i kada imaju dobru nameru, poruke sažaljenja ne mogu vas odvesti daleko na vašem putu isceljenja.

U tako osetljivom vremenu, često je dobra ideja zakazati pregled kod terapeuta. Mnogi terapeuti su posebno obučeni da pomognu ljudima da prevaziđu teške porodične i bračne probleme. Dobijanje nepristrasne perspektive eliminiše mnoge inhibicije koje možete osetiti kada razgovarate sa nekim bliskim.

Bez prosuđivanja, bez projekcija, bez pretpostavki. Samo dubok razgovor o najboljem načinu da se vratite na noge.

young man having conflict with his girlfriend who caught him cheating her phone 1

Zapamtite da ste oboje ljudi

Saosećanje sa partnerom nakon što je narušio vaše poverenje ne pomaže ni na koji način, ali ni osvetnički pristup i gledanje na njih kao na čudovišta, ne mora nužno da bude od pomoći.

Ne morate da im oprostite ili da zaboravite njihove postupke, ali vredi se podsetiti da je gajenje mržnje kao da stalno čačkate bolnu ranu.

Zauvek gledati na preljubnika kao na „počinioca“ znači zauvek gledati na sebe kao na „žrtvu“. U većini slučajeva neverstva, situacija je daleko složenija.

Zaključak

Čak i sa neverstvom, postoji svetlo na kraju tunela. Istraživanja sugerišu da, iako put do oporavka može biti dug, praktikovanje opraštanja, traženje saveta i upravljanje sećanjima su nekoliko efikasnih načina za početak procesa.

Da bi pomirenje funkcionisalo, terapeuti će vam reći da mora doći do promene u dinamici moći u odnosu i verovatno ćete morati da suštinski redefinišete šta želite od svog partnera.

Foto: Freepik,
Autor: T. Bogavac/ Zadovoljna.rs