Ishrana nakon praznika zbog bola u stomaku

Za vreme praznika obično jedemo mnogo više nego inače jer se tada obično pripremaju svkakve đakonije. I ko da im odoli… Onda se preopteretimo, pa se javi i bol u stomaku. I jasno je tad da nešto mora da se preduzme.

Kad praznici prođu, deluje kao da stomak hoće da nas kazni jer smo ga preopteretili. Nakon sezone pune masnih obroka, jakih poslastica, stomak se pobuni, pa šalje signale kojima kao da nema kraja. Simptomi obično uključuju bol u stomaku, mučninu, gasove, nadimanje, pa čak i povraćanje. Osim toga, stomačni grip je takođe česta pojava u to doba godine, što svakako ne pomaže.

a3ab3333472245f1b76198de20b08e74481bf608

Uzroci bola u stomaku posle praznika

Nekoliko glavnih faktora doprinose hroničnim bolovima u stomaku nakon što se praznična sezona završi..

Prejedanje

Malo ko se ne prejeda tokom praznika, te mnogi potom zato imaju problema. Srećom, dobra vest je da kada se vratite normalnim navikama u ishrani, simptomi bi trebalo da nestanu. Međutim, ako vam se problemi sa stomakom ponavljaju iako jedete normalno, možda postoji neki osnovni skriveni problem koji lekar treba da tretira.

Stomačni grip

Stomačni grip je takođe česta pojava u vreme praznika. Prate ga umor, dijareja i povraćanje. Pošto je po prirodi virusna, ova zdravstvena tegoba se obično ne leči antibioticima. Najbolje je tada da se odmorite, pijete dosta tečnosti i jedete supu i laganu hranu koja će odmoriti vaš stomak. Lekove nemojte uzimati na svoju ruku i posavetujte se sa stručnjakom.

Promena u ishrani

Praznici su takođe vreme putovanja za mnoge ljude, koji tada jedu hranu drugačiju od one koju inače jedu kod kuće. Uvođenje novih namirnica može da izazove bolnu ili mučnu reakciju. Neuobičajena hrana može biti teška za varenje i može izazvati niz neprijatnih simptoma, među kojima je i bol u stomaku. Zato je dobro unapred znati koja vam hrana možda smeta kako biste izbegli eventualne neprijatnosti.

Kako se rešiti bola u stomaku od prejedanja tokom praznika

Jedite više voća i povrća

Svi vitamini i neophodni nutrijenti najbolje se apsorbuju u telo kroz sveže voće i povrće. Tokom praznika mnogi od nas jedu više mesa nego inače, pa zeleniš ostane skrajnut, što svakako nije dobro. Stomak onda pati i jave se tegobe. Zato je vreme posle praznika pravi trenutak da pojačate voće i povrće i tako regulišete metabolizam i probavu. Dobra ideja su smuti za doručak, grilovano povrće za ručak, salata sa tostom za večeru. Laganija hrana i dosta vode, makar nekoliko dana, značiće dosta za bol u stomaku.

f35e8d161f16358c9f0f2750bebeece74ca081d4

Smanjite slatkiše i alkohol

Velike su šanse da ste tokom praznika bili okruženi šećerom i alkoholom. I vi ste napravili tortu i mama je napravila kolače i prijateljica se pohvalila slatkom pitom… Naravno, uz praznični ručak je tu i koja kapljica više. A sve to u kombinaciji nije dobro za naša creva.

Šećer i alkohol su veoma teški za naš sistem, posebno kada preterujemo. Previše šećera može da odvede u začarani krug loših navika u ishrani, ali i do povećanja telesne težine, zadržavanja vode, poremećaja sna, akni…. Previše alkohola može da učini slično, ali takođe dosta opterećuje i našu jetru. A to nikako nije dobro jer je jetra naš prirodni filter toksina.

Zato gledajte da telo makar par sedmica odmorite od slatkiša i alkohola i ono će vam sigurno biti zahvalno, a i nadutost, gasovi i bol u stomaku će brzo nestati.

964a453d04cea97828c9aa6566911eb383f5fa4a

Foto: Pixabay,
Autor: Grand.Online