Mala promena zbog koje ćete jesti i do 500 kalorija manje

Spavanje i gubitak kilograma su usko povezani – to pokazuju rezultati novog istraživanja, u kojem su učestvovale gojazne osobe, prenosi Zadovoljna.rs.a2047100a4bf6e95bb46a40d15e8ca0ee0146b88

Za potrebe studije, mlade, gojazne odrasle osobe, koje obično spavaju manje od šest i po sati, zamoljene su da pokušaju da spavaju oko osam i po sati tokom dve nedelje.

Na kraju tog kratkog perioda, mnogi učesnici koji su produžili san smanjili su unos kalorija u proseku za 270 kalorija dnevno, prema studiji objavljenoj u ponedeljak u časopisu JAMA Internal Medicine.

Neki od učesnika studije smanjili su unos za 500 kalorija svakog dana, pokazalo je istraživanje.

– Ovo će promeniti sve kada je u pitanju gubitak težine ili održavanje težine – rekla je autorka studije dr Esra Tasali, vanredna profesorka medicine, koja vodi Centar za istraživanje spavanja na Univerzitetu u Čikagu.

76a288952711635d8897e48ad8b7342a5e8afa70

Naučnici smatraju da bi konzumiranje 270 kalorija manje dnevno dovelo do gubitka od 11 kg tokom tri godine – i to ako ne radimo ništa drugo osim dužeg spavanja.

– Mala intervencija koju možete da uradite za sebe, da biste povećali ili sačuvali trajanje svog sna može imati značajan uticaj na zdravu težinu – rekla je dr Tasali.

Jedna od prednosti studije bila je činjenica da su je sproveli u stvarnom okruženju, a ne u laboratoriji, i da su koristili test urina za merenje kalorija, umesto da se oslanjaju na sećanje ljudi na ono što su jeli.

– Ovo je veoma dobro urađena studija koja odgovara na važno pitanje. Oni su jasno pokazali da kako povećavate količinu sna, unos energije se smanjuje, a to je zauzvrat dovelo do skromnog smanjenja težine – rekao je dr Banuprakaš Kola, psihijatar za spavanje i neurolog na klinici Majo u Ročesteru, Minesota.

db5b1b10bd2b125b0349035afda9f0e49c35a31a

Kako vam tačno duže spavanje pomaže da smršate?

Jedan od razloga je uticaj nedostatka sna na dva ključna hormona koji kontrolišu glad i sitost: grelin i leptin.

Grelin stimuliše glad i pokazalo se da se povećava sa deprivacijom sna. Njegov partner leptin nam govori kada smo siti.

– Pokazalo se da se leptin smanjuje sa ograničenjem sna. Stoga, kada smo lišeni sna, imamo manje ovog hormona, a samim tim i manje kočnice našeg apetita – rekao je dr Kola.

Drugi način na koji loš san utiče na izbore u ishrani može se naći u centrima za nagrađivanje u mozgu.

– Centri za nagrađivanje u mozgu se više aktiviraju kada ste lišeni sna, što povećava vašu želju za ugljenim hidratima i bezvrednom hranom – rekla je Tasali.

5988f56f414d70ccb3b4b9130a803fddbc49c297

Zatim postoji problem insulinske rezistencije, koji se povećava sa deprivacijom sna i dovodi do povećanja telesne težine.

– Nekoliko laboratorijskih studija je pokazalo da, ako biste ujutru uradili test tolerancije na šećer na pojedincu koji nije spavao, u odnosu na odmornu osobu, videli biste stanje pred dijabetes – rekla je Tasali.

Stručnjaci za spavanje savetuju da se svi uređaji koji emituju plavo svetlo – pametni telefoni, laptopovi i televizori – ugase 45 minuta do sat vremena pre spavanja. To je zato što plavo svetlo zaustavlja oslobađanje melatonina, hormona za spavanje u telu.

Ostali saveti uključuju spavanje u hladnoj spavaćoj sobi (15 do 20 stepeni Celzijusa); preskakanje začinjene hrane i alkohola pre spavanja; prigušivanje zvukova; i da imate umirujući ritual pred spavanje, koji može uključivati toplo kupanje ili tuširanje, čitanje knjige, slušanje umirujuće muzike, duboko disanje, jogu, meditaciju ili lagana istezanja.

Foto: Pixabay,
Autor: D. Bukovčić/Zadovoljna.rs